SohbetGuzeL.NeT Sohbet Kanal Komutları

Gelişmiş sohbet odalarımızda komutları öğrenerek daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Gerekirse sohbet kanallarımıza yetkili konumuna gelerek sizde bu eğlenceli ortamda yönetici olabilirsiniz


ChanServ kanallarınızı kayıt etmenizi ve kontrol etmenizi sağlar. ChanServ kötü niyetli kullanıcıların kanalları ele geçirmelerini, kanalda kimlerin op olacağını sizin tarafınızdan beliryerek engeller. Mevcut komutlar aşağıda listelenmiştir; onları kullanmak için /msg ChanServ komut yazın. Belirli bir komut hakkında daha fazla bilgi için, /msg ChanServ HELP komut yazın.

REGISTER Kanalı ve nicki kaydeder

IDENTIFY Şifreyle sizi rumuzun sahibi olarak tanımlar

SET Kanal özelliklerini ve bilgisini ayarlar

AOP AOP listesini düzenler

SOP SOP listesini düzenler

ACCESS Ayrıcalıklı kullanıcıları belirler değiştirir
LEVELS Access seviyelerini isteğinize göre düzenliyor

AKICK Autokick listesini düzenliyor

DROP Kanal kaydını siler

SENDPASS Kayıp şifrelerinizi söyler

Diğer komutlar: BAN, CLEAR, DEOP, DEVOICE, GETKEY, INFO, INVITE, KICK, LIST, LOGOUT, OP, TOPIC, UNBAN, VOICE, VOP

UNREAL

Bu networkte bu komutlarda mevcuttur: DEHALFOP, DEOWNER, DEPROTECT, HALFOP, HOP, OWNER, PROTECT

ULTIMATE

Bu networkte bu komutlarda mevcuttur: DEHALFOP, HALFOP, HOP

EXPIRES

Unutmayın gün kullanılmayan kanalların (kanalın access listesinde olan bir kimse o süre içinde kanala girmezse ) kaydı silinir.

REGISTER

Kullanımı: REGISTER kanaladı şifre açıklama

ChanServ veritabanına belirtilen kanalı ekler yani kaydeder. Bu komutu kullanabilmek için kayıt etmek istediğiniz kanal önceden kayıtlı olmamalı ve kanalda op olmalısınız. Şifre kanal özelliklerinde değişiklikler yapmanız için ilerde lazım olacaktır. Son parametre kanalın genel bir tanımıdır ve mutlaka belirtilmelidir. Kanalı kayıt ettiğiniz zaman, kanalın "founder" 'ı olursunuz. Kanal founderı kanalın tüm özelliklerini değiştirme yetkisine sahip olan kişidir; ChanServ kanala girdiğiniz zaman size otomatik kanal opu hakkını verecektir. Kanal opu hakkını başkalarınada vermek için gerekli bilgiyi ACCESS komutunun yardımına bakarak alabilirsiniz (/msg ChanServ HELP ACCESS).

NOT: Bir kanalı kaydedebilmek için, önce nickinizi kaydetmelisiniz. Eğer kaydetmediyseniz /msg ChanServ HELP yazarak nasıl yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

IDENTIFY

Kullanımı: IDENTIFY kanaladı şifre

ChanServ tarafından kanalın founderı olarak tanınmanızı sağlar. Birçok komutu kullanabilmek için kendinizi kanalın sahibi (founder) olarak bu komutu kullanarak tanıtmanız gerekir. Şifre kanalı kaydederken kullandığınız şifreyle aynıdır.

LOGOUT

Kullanımı: LOGOUT kanaladı nick Bu komut belirtilen nickin artık belirtilen kanal için tanımlanmamasını sağlar. Eğer kanalın founderı iseniz istediğiniz kişi üzerinde, değilseniz kendi üzerinizde bu komutu kullanabilirsiniz.

DROP

Kullanımı: DROP kanaladı Kanalın kaydını siler. Sadece kanal founderı tarafından kullanılabilir ve o kişinin önce IDENTIFY komutunu kullanarak kanalın sahibi olduğunu belirtmesi gerekir.